ВПЕВНЕНИЙ, ЩО САМЕ УКРАЇНСЬКИЙ ВЧИТЕЛЬ ВИГРАЄ БИТВУ ЗА УКРАЇНУ, ЯКЩО ЗАБЕЗПЕЧИТИ ЙОМУ МІЦНИЙ ЗАКОНОДАВЧИЙ ТА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ ТИЛ! – СЕРГІЙ ГРИНЕВЕЦЬКИЙ

Серпнева конференція педагогів Одещини, у 2021 році, пройшла під девізом «Освіта Одещини 30: якість, доступність, та безпечність». В Одеській області функціонує 879 закладів дошкільної, 788 закладів загальної середньої освіти, 36 професійної (професійно – технічної) освіти, 60 закладів фахової передвищої та вищої освіти, 75 закладів позашкільної освіти.

Виступаючи на педагогічній конференції голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький відзначив, що найвищою цінністю в системі освіти є людина, її особистість. І побудувати незалежну сильну Україну можна лише шляхом комплексного та всебічного розвитку системи української освіти, що вимагає активної співпраці усіх представників освітянської галузі та батьківської спільноти.

«Переконаний, що сьогодні найголовніша і найвідповідальніша наша мета захистити та уберегти наших дітей; сформувати освічене, ерудоване, креативне суспільство майбутнього, саме тому освіта –  це та стратегічна сфера, від якої залежить розвиток регіону та всієї нашої держави. Події останніх років довели, що вміння вчасно реагувати на зміни є запорукою успіху. Сьогодні ми вступаємо у новий час нашої історії, спираючись, перш за все, на Стратегію національної безпеки України, адже безпека людини –  це безпека країни» – відзначив голова Одеської ОДА.

Саме це, за словами Сергія Гриневецького, передбачає низка стратегічних документів, що затверджені у 2020 – 2021 роках Указами Президента України Володимира Зеленського, зокрема Стратегія людського розвитку та Стратегія економічної безпеки України до 2025 року.

«Поштовхом до суттєвих змін у сфері освіти стали ухвалення нових  Законів України: «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про інклюзивну освіту», «Про вищу освіту», «Про фахову передвищу освіту», а також заходи з реалізації Концепції «Нова українська школа», «Сучасна професійна освіта»; запровадження критеріїв 12-бальної шкали оцінювання навчальних досягнень учнів та 12-ти річного терміну здобуття повної загальної середньої освіти, системи зовнішнього незалежного оцінювання» – розповів Сергій Гриневецький.

Керівник області поінформував освітян, що в регіоні реалізується програма Президента України «Велике будівництво». І реалізація  цього проєкту та програми «Спроможна школа для кращих результатів» забезпечує створення сучасного комфортного освітнього середовища для здобувачів освіти.

«Сьогодні в межах «Великого будівництва» завершено будівництво чотирнадцяти об’єктів–3-хшкіл, 5-ти дитячих садків, 6-ти стадіонів. Тривають роботи на одинадцяти об’єктах, в тому числі по місту Одеса: загальноосвітня школа №33 з розміщенням Центру дитячої та юнацької творчості та благоустроєм стадіону; опорна загальноосвітня школа №41; обласна школа вищої спортивної майстерності “Олімпієць”, капітальний ремонт будівлі школи №31  по вулиці Гастелло, а також ясла-садки в селі Усатове та селищі Таїрове Одеського району; стадіон ДЮСШ в м. Білгород-Дністровському; будівництво загальноосвітньої школи в селищі Авангард Одеського району та капітальний ремонт Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Кілійської міської громади Ізмаїльського району, реконструкція Балтської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів–колегіум»,  будівництво школи в селі Ставрове Подільського району» – говорить голова облдержадміністрації.

Торкнувся керівник області і декотрих суттєвих змін, що відбулися у освітянській галузі за минулі 15 років.

«Рівень заробітної плати вчителів, який часом значно нижчий, ніж оплата праці некваліфікованих робітників без відповідної освіти та досвіду. Школа перестала бути єдиним джерелом інформації, а вчитель єдиним її носієм, адже «світове павутиння» – мережа Інтернет вплинула на сприйняття вчителя як людини, що несе знання. Соціальний стан, у якому перебуває сьогодні сучасний український педагог, зокрема організація його праці та відпочинку, а також падіння престижу педагогічного фаху. Нестача викладачів у сільських школах або вкрай низький їх рівень, коли один вчитель викладає одночасно декілька предметів, незважаючи на фах та кваліфікацію. Проблеми корупції у школі, коли учні знають розцінки на іспити, медалі та дипломи. І ще. Українська школа дуже часто стає об’єктом експериментів, які повністю залежать від політичної кон’юнктури» – зазначив Сергій Гриневецький.

На його думку, держава має забезпечити освітянам такі умови, за яких вчитель буде сам зацікавлений у вдосконаленні свого професійного рівня.

«Перший крок на шляху до цього – підвищення рівня заробітної плати. Крок другий – збільшення інвестицій та вкладень в освіту як галузь. І головне. Якщо Україна прагне мати повноцінну систему освіти, вона має проводити ефективну регіональну політику, від якої зокрема, залежить така гостра проблема як робота сільських шкіл. Як і раніше, впевнений, що педагоги, медики та ядерники не можуть отримувати освіту за контрактом! Невтішні наслідки цього ми вже починаємо спостерігати сьогодні, а у подальшому це призведе до деградації суспільства і складатиме загрозу національній безпеці країни» – сказав голова Одеської ОДА.

Підсумовуючи, свій виступ Сергій Гриневецький відповів на питання,  що було поставлено 15 років тому: «Хто ж виграє битву за Україну?».

«Впевнений, що саме український вчитель виграє битву за Україну, якщо забезпечити йому міцний законодавчій та соціально-економічний тил. Тоді він стовідсотково здобуде перемогу!» – сказав голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький.