Заявку на включення Аккерманської фортеці до попереднього списку ЮНЕСКО розглядає Національна комісія України

17 січня 2019, 18:30
Заявку на включення Аккерманської фортеці до попереднього списку ЮНЕСКО розглядає Національна комісія України

Національна комісія України у справах ЮНЕСКО вивчає заявку на включення Аккерманської фортеці до попереднього списку всесвітньої спадщини. Унікальність цієї пам’ятки архітектури обговорили під час тематичного засідання, яке відбулося сьогодні у Міністерстві закордонних справ.

«Аккерманська фортеця заслуговує на те, аби стати частиною світової туристичної мережі. І цей довгоочікуваний процес було розпочато ще восени 2017 року за ініціативи голови ОДА Максима Степанова. Зараз номінаційна заявка вже на порядку денному засідань Національної комісії України з питань ЮНЕСКО. Ми прагнемо зберегти історичну пам’ятку та привернути до неї ще більшу кількість туристів і дослідницьких місій», — повідомила заступниця голови Одеської обласної державної адміністрації Світлана Шаталова.

Зазначимо, у заявці йдеться про унікальність пам’ятки — поєднання частини античного міста Тіра із шедевром європейського фортифікаційного мистецтва. Науковцями визнано, що вона відповідає щонайменше трьом критеріям ЮНЕСКО. Серед них, зокрема, такі: об’єкт відображає важливість взаємозв’язку людських цінностей та розвитку містобудування. Пам’ятка є архітектурним ансамблем, що ілюструє важливі етапи в історії людства, а також пов’язана з подіями та традиціями.

Під час попереднього засідання учасники запропонували також розглянути можливість включення Аккерманської фортеці як об’єкту транскордонної групи. Приміром, у партнерстві з Туреччиною, Румунією та Польщею.

Нагадаємо, що Білгород-Дністровська (Аккерманська) фортеця — один з найпопулярніших туристичних об'єктів півдня України. Більшість істориків вважають засновниками фортеці генуезців, які прийшли в Причорномор'я у XIII столітті. Внесення її до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО ініціював голова Одеської обласної державної адміністрації Максим Степанов. У листопаді 2017 року за його розпорядженням було створено робочу групу, яка сформувала та затвердила номінаційну заявку.